Je zajímavé povídat si s přáteli a kamarády a zeptat se jich, co to vlastně ten hazard je. Odpovědi, které se nám dostali jsou celkem překvapující. Někdo si myslí, že hazard je cokoliv, kde máte jen malou šanci na výhru, nebo cokoliv, kde nemůžete ovlivnit výsledek, nebo všechno, kde se hraje o peníze, nebo dokonce něco, kde nikdy vyhrát nemůžete.

Kde je tedy pravda? Co děláte, když hazardujete? A jak definuje hazard náš zákon? Na tyto a další otázky se podíváme v následujícím krátkém příspěvku. Musíme však poukázat na to, že myšlenky zde napsané jsou pouze naším názorem a nesnažíme se nikoho navádět k nezodpovědnému nebo dokonce nezákonnému jednání.

Zákonná definice hazardu

Slovo hazard ve svém původním významu popisuje jakoukoliv činnost, která je riskantní a jejíž výsledek závisí pouze na náhodě. Pokud tedy chceme zjistit, jak zákon upravuje hazard jako takový, tak musím používat termín “hazardní hra”. A zákony České republiky spojují dohromady několik definic, které jsme jako názory lidí napsali na začátku, a tedy že “Hazardní hrou se rozumí hra, sázka nebo los, do nichž sázející vloží sázku, jejíž návratnost se nezaručuje, a v nichž o výhře nebo prohře rozhoduje zcela nebo zčásti náhoda nebo neznámá okolnost.” Na celé znění zákona se můžete podívat například zde.

Pokud bychom to přeložili do pochopitelného jazyka, tak hazardní hrou se rozumí každá hra, ve které sázíte peníze a o jejímž výsledku rozhoduje buď úplně nebo převážně náhoda. Nechceme znít jako rýpalové, ale zdá se nám to jako poněkud vágní definice. Jistě, toto platí pro mnoho hazardních her, které známe z online casina, ale platí to skutečně pro všechny hry, na které se tento zákon vztahuje?

Jak poznat hazardní hry

Mezi hazardní hry jsou podle zákona zařazeny všechny naše oblíbené kasinové hry – hrací automaty, ruleta, blackjack, poker, sportovní sázení, loterie, losy a další. U některých to samozřejmě chápeme. Například u výherních automatů absolutně nemůžeme ovlivnit výsledek, který podléhá přísným algoritmům online casina a poskytovatele softwaru. To platí i u rulety, loterie a losů.

Znamená to tedy, že můžete mít štěstí, můžete používat jakou taktiku chcete a oddálit tak prohru, můžete vyhrát miliony a nebo je prohrát, ale nemůžete to vůbec nijak ovlivnit. Jistě, jsou taktiky, které skutečně mohou z krátkodobého hlediska zvýšit šance na výhru, mluvíme však o hledisku dlouhodobém – pokud byste nekonečněkrát vsadili, tak vždycky nakonec prohrajete.

Něco jiného je ale například poker nebo sportovní sázení. Jak by jinak bylo možné, že existují hráči, kteří si v těchto hrách umí dlouhodobě vydělávat, a grafy, znázorňující jejich ROI (návratnost investice), periodicky stoupají? Tyto hry totiž nestojí pouze na náhodě, ale také na dovednostech, vědomostech a v neposlední řadě i na schopnosti soustředit se a vyrovnat se s prohrou.

Nejlepší hráči pokeru, kteří se striktně řídí zákony pravděpodobnosti (jež jsou však nesmírně složité) a kteří umí mapovat ostatní hráče a uzpůsobit svou hru lidem u stolu, tak mohou skutečně vykazovat dlouhodobé zisky. Pro tyto hráče tedy poker skutečně hazardem není, ale pozor! Hráči, kteří o pokeru neví nic, nebo jen velmi málo, nikdy nebudou schopni vidět všechny neznámé a tím pádem pro ně tato hra opravdu hazardem je. Již několik let se tak vedou spory o to, kam tedy poker vlastně zařadit a zda by si nezasloužil samostatnou kolonku v zákoně. Doufejme, že se vše brzy úspěšně vyřeší.

Sportovní sázení je na tom velice podobně. Sportovní expert, který celý den leží v tabulkách a sleduje sport po mnoho let je schopný udělat rozhodnutí, které by normální sázející neudělal. A být tak dlouhodobě v zelených číslech. Pokud však sport nesledujete a tabulky a statistiky vám nic neříkají, tak pro vás každá sázka bude hazardem.

Je také důležité si uvědomit, že v obou těchto případech stále hraje roli náhoda, tedy faktor, který ani ti nejlepší hráči nemohou ovlivnit. Proto se vždy na tuto problematiku musíme dívat z dlouhodobého hlediska, kdy má pravděpodobnost tendenci ustálit se na předpokládaných výsledcích. Vezměte si například hod mincí – panna nebo orel – kdy je šance pro každou stranu 50% při každém hodu.

Velice často se stává, že například v 10, 20, nebo 100 hodech má nějaké strana navrch. Může se dokonce stát, že z deseti pokusů padne orel pouze jednou. Pokud byste tedy sázeli na “tutovky”, může se klidně stát, že 9 z 10 pokusů prohrajete a vlastně to není až tak výjimečné. Pokud však mincí hodíte milionkrát, rozdíly už budou minimální a pravděpodobnost se ustálí velice blízko oněch 50%.

Jak přistupovat k hazardu a hazardním hrám

Především si musíme nalít čistého vína a přiznat si, že pokud hrajeme hazardní hry, tak velice pravděpodobně prohrajeme. Měli bychom je tedy hrát především pro zábavu a ne s vidinou velkých zisků. Představme si to jako výlet do zábavního parku – musíme sice za atrakce zaplatit, ale zároveň zažijeme trochu adrenalinu a náramně se pobavíme. A kdo ví, třeba na střelnici vystřelíme hlavní cenu, to by byl skvělý bonus!

Samozřejmě můžete mít štěstí, můžete trefit vítězná čísla v loterii, nebo vyhrát tisíce korun v bonusovém kole na hracích automatech. Můžete vsadit na to, že na ruletě padne nula a před spaním přemýšlet o tom, jaké nové auto si zítra pořídíte. Ano, může se to stát a stává se to. Pokud ale o hazardních hrách budete přemýšlet pouze jako o možnosti, jak přijít k penězům, tak vám zaručujeme, že většinou budete hodně zklamaní.

Něco jiného samozřejmě je, pokud se považujete za profesionální hráče (pokeru, sportovních sázek). Tito hráči však musí být nesmírně odolní vůči prohrám, nenechat je negativně působit na psychiku a striktně se držet svých dobře fungujících pravidel. Může se totiž stát, že i ten největší profesionál bude mít prostě smůlu a bude prohrávat dva dny, týden i měsíc v kuse. Profesionální hráč má také velice přísný bankroll management (tedy konto, které je určeno pouze na hru) a nikdy nesází víc, než si může dovolit ztratit.

Pokud jste tedy v tíživé životní nebo finanční situaci, nehrajte. Velice pravděpodobně o všechno přijdete a ocitnete se v ještě horším rozpoložení. Pokud máte peníze nazbyt a hraní hazardních her vás baví, tak ano, proč ne. Je to legální, zábavné a plné adrenalinu. Pokud vás hraní baví a vaším primárním cílem není vydělat peníze, tak teprve poté můžete jenom vyhrát.

You may also like