Kolaps socialistů v maďarských volbách do EP

V maďarských volbách do Evropského parlamentu, charakterizovaných obecnou absencí volební kampaně či průvodních debat, z opozice uspěli extrémně pravicový Jobbik a bývalý premiér Gyurcsány, a nahradili tak socialisty jako největší opoziční subjekt. Dominance Fideszu na maďarské politické scéně, která v evropském srovnání nemá paralelu, úspěšně pokračuje.

Foto: CreativeCommons/mszp.hu


Volební účast v maďarských volbách do Evropského parlamentu (EP) dosáhla 28,97 % a byla tak nižší než v předcházejících volbách v letech 2009 (36,31 %) či 2004 (38,50 %). Přesto však překonala úroveň v ostatních zemích visegrádské čtyřky – na Slovensku se voleb do EP zúčastnilo pouze 13,05 % voličů, v Česku to bylo 18,20 % a v Polsku 23,83 %. Předvolební období v Maďarsku poznamenala očividná absence jakékoliv kampaně či volebních debat.

Fidesz zkresluje kritiku z Bruselu jako neuctivý útok na národ

Celkovým vítězem voleb do EP je strana Viktora Orbána Fidesz, která dosáhla největšího volebního úspěchu ze všech členských organizací Evropské lidové strany napříč kontinentem. Orbán postavil svou kampaň především na otázce postavení maďarské menšiny v sousedních státech a na kandidátskou listinu zařadil etnické Maďary z těchto zemí, jako například známého protestantského pastora Lászlóa Tőkése. Fidesz též v kampani nasadil poutače s portrétem premiéra s maďarskou státní vlajkou v pozadí, které hlásaly: „Náš odkaz Bruselu: Respektujte Maďary!“ Demagogie v tomto přístupu je zjevná. Úmyslně se nezmiňuje, koho přesně si pod označením „Brusel“ představit, a také není zřejmé, jak konkrétně představitelé Bruselu (Komise či EP) zneuctili „Maďary“ jako celek. Skrytou implikací tohoto hesla je však s největší pravděpodobností odkaz na kritiku Orbánovy vlády ze strany evropských institucí. Fidesz na svých reklamních plochách použil tentýž trik jako Orbán v europarlamentních diskusích o stavu demokracie v Maďarsku. Jde o pokus ztotožnit Maďarsko jako celek se současnou maďarskou vládou, a vykreslit tak kritiku premiérovy politiky coby útok na národ.

Extrémně pravicový Jobbik a bývalý premiér Gyurcsány se stávají nejsilnější opozicí

Extrémně pravicová strana Jobbik získala ve volbách do EP druhý nejsilnější mandát, čímž se stala největším opozičním subjektem vůči Fideszu, a to navzdory skutečnosti, že ke konci kampaně jednoho z jejích europoslanců, Bélu Kovácse, obvinila maďarská státní prokuratura ze zastupování ruských zájmů. Kovács, dnes znovuzvolený europoslanec, často jezdil na návštěvy do Moskvy, v EP hlasoval ve prospěch Ruska a jako volební pozorovatel prohlásil krymské referendum za svobodné a férové. Podle zpráv v maďarském tisku má Kovács ruskou manželku a nedávno se přestěhoval ze skromného obydlí v Budapešti do vily s vlastním jezerem za hranicemi hlavního města. Kdyby se tato obvinění potvrdila, byla by to pro Jobbik obrovská rána, neboť voliči této strany máloco vnímají tak negativně jako zradu vlastní domoviny. Lídři Jobbiku, kteří se zatím Kovácse zastávají, se v kampani voleb do EP zaměřili na téma evropských mezd a práv maďarských občanů. Snažili se také o zmírnění extrémistického obrazu strany, aby tak byla volitelná i z pohledu umírněnějších voličů.

Největším zemětřesením, které volby do EP přinesly, byl téměř úplný kolaps pozice socialistů. Kampaně se takřka vůbec nezúčastňovali, jak z hlediska viditelnosti anebo obsahu, a to přesto, že eurokampaň by jim poskytla velký prostor pro vyjádření kritiky vůči protievropským postojům a hodnotám Viktora Orbána. Vedení Socialistické strany po zveřejnění katastrofálních volebních výsledků nabídlo kolektivní rezignaci.

O obecné překvapení se postaral nečekaný úspěch Demokratické koalice (DK) bývalého premiéra Ference Gyurcsánye. Tato nová strana předstihla „zavedené“ socialisty, přestože jí agentury pro průzkum veřejného mínění předpovídaly zisk maximálně 2 % voličských hlasů. Gyurcsány nechvalně proslul tajným projevem o neustálých lžích své vlády, a též kolosálně neschopným řízením ekonomiky, které vyústilo v žádost o finanční výpomoc od Mezinárodního měnového fondu v roce 2009. V současnosti předsedá straně, která ve svých stanovách sama sebe definuje jako liberální, ačkoliv její dva nově zvolení europoslanci v EP zasednou v lavicích socialistů. Liberální ekonom a autor stranického programu DK Tamás Bauer se vzdal svého členství ve straně ihned poté, co tato skutečnost vyšla najevo. DK svou kampaň založila na představení antiteze vůči Orbánově nacionalistické rétorice, v rámci které se prezentovala jako strana evropských hodnot.

Gyurcsányova beztvará strana versus Bajnaiova zmatená družina

Podobnou antitezi představovala také aliance Spolu – Dialog pro Maďarsko (Együtt – PM) na čele s dalším expremiérem Gordonem Bajnaiem. I když Bajnai vedl kandidátskou listinu strany, jasně se vyjádřil, že si v EP zasedat nepřeje. Jediné europoslanecké křeslo, které strana získala, tak připadlo Benedeku Jávorovi, ekologovi, který v EP posílí řady zelené frakce. Ideologickou heterogenitu aliance Együtt – PM symbolizuje skutečnost, že další kandidátkou na její listině byla Zuszsanna Szelényi, která by se v případě zisku mandátu v EP připojila k liberálům. Následující v pořadí, bývalý ministr zahraničních věcí Péter Balázs, je zase nominantem za socialisty. Alianci Együtt – PM se ve volbách do EP také dařilo lépe, než se očekávalo, a strana se tak teď bude muset rozhodnout, jaké pozice chce v evropské, ale i domácí politice vlastně zastávat. Domácí politická scéna nějakým způsobem vytvořila prostor pro vznik této politické strany, ve které polovina členů bojuje proti vlivu velkých korporací, zatímco druhá polovina se účastní konference vrcholných představitelů podnikatelské sféry v rámci skupiny Bilderberg. Takováto schizofrenie stěží pomůže maďarským voličům identifikovat jasné pozice, za které by měli hlasovat.

Poslední europoslanecké křeslo získali zelení (strana s názvem Politika může být jiná), kteří těsně překonali pětiprocentní kvorum umožňující vstup do EP. Jejich hlavní kandidát, profesor politologie na Středoevropské univerzitě Tamás Meszerics, se v EP přidá k frakci zelených. Lídr strany András Schiffer zdůraznil, že kampaň stála stranu pouze skromné čtyři miliony forintů, což bylo výrazně méně než štědré rozpočty jejich soupeřů. Prozatím je ale zřejmé, že žádný z politických rivalů Fideszu nebyl schopný zformulovat koherentní vizi země, která by představivost voličů dokázala upoutat v podobné míře jako obraz malovaný Orbánem.

Gergely Galovics

Gergely Galovics

is a member of idemagog.hu team, graduated in International Relations at Eötvös Loránd University in Budapest and currently studies ethnic and minority policy at the Eötvös Loránd University.