Kolaps socialistov v maďarských voľbách do EP

V maďarských voľbách do Európskeho parlamentu, charakterizovaných všeobecnou absenciou volebnej kampane či sprievodných debát, z opozície uspeli extrémne pravicový Jobbik a bývalý premiér Gyurcsány, a nahradili tak socialistov ako najväčší opozičný subjekt. Dominancia Fideszu na maďarskej politickej scéne, ktorá v európskom porovnaní nemá paralelu, úspešne pokračuje.

Foto: CreativeCommons/mszp.hu


Volebná účasť v maďarských voľbách do Európskeho parlamentu (EP) dosiahla 28,97 % a bola tak nižšia ako v predchádzajúcich voľbách v rokoch 2009 (36,31 %) či 2004 (38,50 %). Napriek tomu však prekonala úroveň v ostatných krajinách visegrádskej štvorky – na Slovensku sa volieb do EP zúčastnilo iba 13,05 % voličov, v Česku to bolo 18,20 % a v Poľsku 23,83 %. Predvolebné obdobie v Maďarsku poznamenala očividná absencia akejkoľvek kampane či volebných debát.

Fidesz skresľuje kritiku z Bruselu ako neúctivý útok na národ

Celkovým víťazom volieb do EP je strana Viktora Orbána Fidesz, ktorá zožala najväčší volebný úspech spomedzi všetkých členských organizácií Európskej ľudovej strany na celom kontinente. Orbán postavil svoju kampaň predovšetkým na otázke postavenia maďarskej menšiny v susedných štátoch a na kandidátsku listinu zaradil etnických Maďarov z týchto krajín, ako napríklad známeho protestantského pastora Lászlóa Tőkésa. Fidesz tiež v kampani nasadil pútače s portrétom premiéra s maďarskou štátnou vlajkou v pozadí, ktoré hlásali: „Náš odkaz Bruselu: Rešpektujte Maďarov!“ Demagógia v tomto prístupe je zjavná. Úmyselne sa nespomína, koho presne si pod označením „Brusel“ predstaviť, a takisto nie je zrejmé, ako konkrétne predstavitelia Bruselu (Komisia či EP) zneuctili „Maďarov“ ako celok. Skrytou implikáciou tohto hesla je však s najväčšou pravdepodobnosťou odkaz na kritiku Orbánovej vlády zo strany európskych inštitúcií. Fidesz na svojich reklamných plochách použil ten istý trik ako Orbán v europarlamentných diskusiách o stave demokracie v Maďarsku. Ide o pokus stotožniť Maďarsko ako celok so súčasnou maďarskou vládou a vykresliť tak kritiku premiérovej politiky ako útok na národ.

Extrémne pravicový Jobbik a bývalý premiér Gyurcsány sa stávajú najsilnejšou opozíciou

Extrémne pravicová strana Jobbik získala vo voľbách do EP druhý najsilnejší mandát, čím sa stala najväčším opozičným subjektom voči Fideszu, a to napriek skutočnosti, že ku koncu kampane jedného z jej europoslancov, Bélu Kovácsa, obvinila maďarská štátna prokuratúra zo zastupovania ruských záujmov. Kovács, dnes znovuzvolený europoslanec, často cestoval na návštevy do Moskvy, v EP hlasoval v prospech Ruska a ako volebný pozorovateľ prehlásil krymské referendum za slobodné a férové. Podľa správ v maďarskej tlači má Kovács ruskú manželku a nedávno sa presťahoval zo skromného obydlia v Budapešti do vily s vlastným jazerom za hranicami hlavného mesta. Ak by sa tieto obvinenia potvrdili, bola by to pre Jobbik obrovská rana, pretože voliči tejto strany máločo vnímajú tak negatívne ako zradu vlastnej domoviny. Lídri Jobbiku, ktorí sa zatiaľ Kovácsa zastávajú, sa v kampani volieb do EP zamerali na tému európskych miezd a práv maďarských občanov. Snažili sa tiež o zmiernenie extrémistického obrazu strany, aby tak bola voliteľná i z pohľadu umiernenejších voličov

Najväčším zemetrasením, ktoré voľby do EP priniesli, bol takmer úplný kolaps pozície socialistov. Kampane sa skoro vôbec nezúčastňovali, či už z hľadiska viditeľnosti alebo obsahu, a to napriek tomu, že eurokampaň by im poskytla veľký priestor na vyjadrenie kritiky voči protieurópskym postojom a hodnotám Viktora Orbána. Vedenie Socialistickej strany ponúklo po zverejnení katastrofálnych volebných výsledkov kolektívnu rezignáciu.

O všeobecné prekvapenie sa postaral nečakaný úspech Demokratickej koalície (DK) bývalého premiéra Ferenca Gyurcsánya. Táto nová strana predstihla „stálych“ socialistov, i keď jej agentúry pre prieskum verejnej mienky predpovedali zisk maximálne 2 % voličských hlasov. Gyurcsány sa do pamäti občanov neslávne zapísal tajným prejavom o neustálych lžiach svojej vlády, a tiež kolosálne neschopným riadením štátneho hospodárstva, ktoré vyústilo do žiadosti o finančnú výpomoc od Medzinárodného menového fondu v roku 2009. V súčasnosti predsedá strane, ktorá vo svojich stanovách samu seba definuje ako liberálnu, avšak jej dvaja novozvolení europoslanci v EP zasadnú v laviciach socialistov. Liberálny ekonóm a autor straníckeho programu DK Tamás Bauer sa vzdal svojho členstva v strane ihneď potom, ako táto skutočnosť vyšla najavo. DK svoju kampaň založila na predstavení antitézy voči Orbánovej nacionalistickej rétorike, v rámci ktorej sa prezentovala ako strana európskych hodnôt.

Gyurcsányova beztvará strana verzus Bajnaiova zmätená družina

Podobnú antitézu predstavovala tiež aliancia Spolu – Dialóg pre Maďarsko (Együtt – PM) na čele s ďalším expremiérom Gordonom Bajnaiom. I keď Bajnai viedol kandidátsku listinu strany, jasne sa vyjadril, že si v EP zasadať neželá. Jediné europoslanecké kreslo, ktoré strana získala, tak pripadlo Benedekovi Jávorovi, ekológovi, ktorí v EP posilní rady zelenej frakcie. Ideologickú heterogenitu aliancie Együtt – PM symbolizuje skutočnosť, že ďalšou kandidátkou na jej listine bola Zuszsanna Szelényi, ktorá by sa v prípade zisku mandátu v EP pripojila k liberálom. Nasledujúci v poradí, bývalý minister zahraničných vecí Péter Balázs, je zasa nominantom za socialistov. Aliancii Együtt – PM sa vo voľbách do EP tiež darilo lepšie, ako sa očakávalo, a strana sa tak teraz bude musieť rozhodnúť, aké pozície chce v európskej, ale i domácej politike vlastne zastávať. Domáca politická scéna nejakým spôsobom vytvorila priestor pre vznik tejto politickej strany, v ktorej polovica členov bojuje proti vplyvu veľkých korporácií, kým druhá polovica sa zúčastní konferencie vrcholných predstaviteľov podnikateľskej sféry v rámci skupiny Bilderberg. Takáto schizofrénia ťažko pomôže maďarským voličom identifikovať jasné pozície, za ktoré by mali hlasovať.

Posledné europoslanecké kreslo získali zelení (strana s názvom Politika môže byť iná), ktorí tesne prekonali päťpercentné kvórum umožňujúce vstup do EP. Ich hlavný kandidát, profesor politológie na Stredoeurópskej univerzite Tamás Meszerics, sa v EP pridá k frakcii zelených. Líder strany András Schiffer zdôraznil, že kampaň stála stranu iba skromné štyri milióny forintov, čo bolo výrazne menej ako štedré rozpočty ich súperov. Zatiaľ je však zrejmé, že žiaden z politických rivalov Fideszu nebol schopný sformulovať koherentnú víziu krajiny, ktorá by predstavivosť voličov dokázala upútať v podobnej miere ako obraz maľovaný Orbánom.

Gergely Galovics

Gergely Galovics

is a member of idemagog.hu team, graduated in International Relations at Eötvös Loránd University in Budapest and currently studies ethnic and minority policy at the Eötvös Loránd University.